Aproximativ 70 de mii de euro a cheltuit conducerea Ministerului Educației, într-un an și jumătate, pe deplasări în țară și în străinătate.
Potrivit unui răspuns oficial al Ministerului Educației pentru B1TV, ministrul Ligia Deca a efectuat 19 deplasări în afara țării și 28 interne.
Secretarii de stat din Ministerul Educației au efectuat 28 de vizite în afară și 72 interne.
În perioada ianuarie 2023 – iunie 2024, ministrul Educației, Ligia Deca, și membri ai cabinetului său, au participat la 19 evenimente în străinătate, costul total al deplasărilor fiind de aproape 96 de mii de lei.
Țările în care au fost efectuate deplasările ministrului și cabinetului său au fost: Belgia, Franța, Emiratele Arabe Unite, Germania, Republica Moldova, Statele Unite, Malta, Finlanda, Spania, Marea Britanie și Regatul Țărilor de Jos.
În plan intern, Ligia Deca și consilierii ei au efectuat, în perioada menționată, 28 de deplasări, costurile fiind de peste 26 de mii de lei.
Cheltuielile secretarilor de stat din Ministerul Educației pe deplasări
Secretari de stat din Ministerul Educației au efectuat de la începutul anului trecut până la jumătatea anului în curs, 28 de vizite în străinătate.
Pentru deplasările în afara țării ale secretarilor de stat, Ministerul Educației a plătit circa 150 de mii de lei.
Țările în care s-au desfășurat evenimentele sau vizitele care au implicat reprezentarea oficială a României la nivel de secretari de stat au fost: Belgia, Franța, Finlanda, Cehia, Suedia, Emiratele Arabe Unite, Germania, Republica Moldova, Polonia, Statele Unite, Serbia, Spania și Regatul Țărilor de Jos.
În țară, secretarii de stat din Ministerul Educației au efectuat 72 de vizite.
Pentru aceste deplasări, ministerul a plătit peste 73 de mii de lei.
În aceste costuri intră transportul, diurna și cazarea (în situația deplasărilor de peste 24 de ore.
În aceste deplasări nu sunt incluse și deplasările în localitățile de domiciliu, de asemenea decontate de minister.
La această oră, în Ministerul Educației activează 5 secretari de stat.
