Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a declarat joi că reuniunea de la Paris a aliaților Kievului a servit la desemnarea președintelui francez, Emmanuel Macron, și a premierului britanic, Keir Starmer, ca reprezentanți ai Europei pentru posibile discuții de pace privind războiul cu Rusia.
„Astăzi, noi toți cei din Europa am convenit că Europa va fi reprezentată de Franța și Regatul Unit. Macron și Starmer. Cred că și acest lucru este important. Este o poziție clară și dorim să transmitem acest semnal tuturor celorlalți parteneri și cu siguranță Statelor Unite”, a declarat Zelenski, care a insistat asupra necesității ca Europa să fie reprezentată la masa negocierilor cu Rusia, transmite EFE, citată de Agerpres.
„Poziția ucraineană este foarte clară. Europa trebuie să fie la masa negocierilor pentru a pune capăt războiului. Este necesar. Nu vedem nicio alternativă”, a declarat președintele ucrainean după reuniunea convocată de Macron.
Președintele francez a dorit ca această reuniune a liderilor europeni să avanseze planurile de creare a unui contingent militar european pentru a garanta respectarea unui viitor acord de pace în Ucraina, precum și reafirmarea faptului că națiunile de pe Bătrânul Continent reunite la Paris vor menține sancțiunile în vigoare împotriva Rusiei pentru războiul său ilegal de agresiune împotriva Ucrainei.
Deși a spus că regretă faptul că există încă „multe întrebări” și „puține răspunsuri” cu privire la posibila desfășurare a unui contingent european pe teritoriul ucrainean, Zelenski s-a declarat „mulțumit” de rezultatul reuniunii de la Paris.
Printre rezultatele reuniunii s-au numărat anunțarea de către unele țări a unui nou ajutor militar pentru Ucraina și poziția comună a celor 31 de participanți conform căreia Rusia nu poate impune o reducere a numărului de trupe ale armatei ucrainene în cadrul negocierilor de după război.
