Italianul Jannik Sinner, numărul unu mondial, a câștigat în premieră turneul de Grand Slam de la Wimbledon, după ce l-a învins în patru seturi pe spaniolul Carlos Alcaraz, cu scorul de 4-6, 6-4, 6-4, 6-4.
Sinner s-a impus după trei ore și trei minute de joc în duelul cu Alcaraz, cel care a cucerit trofeul pe iarba londoneză în ultimii doi ani.
Italianul și-a luat cu această ocazie revanșa după eșecul suferit în fața rivalului său spaniol, în urmă cu cinci săptămâni, în finala de la Roland Garros, câștigată de Alcaraz în cinci seturi.
În vârstă de 23 de ani, Jannik Sinner este primul reprezentant al Italiei care devine campion la Wimbledon. El are acum în palmares patru titluri de Grand Slam, după cele cucerite la Australian Open (20024, 2025) și US Open (2024), toate pe suprafață dură.
Considerat urmașul compatriotului său Rafael Nadal, Carlos Alcaraz a rămas cu cinci trofee majore, cucerite la US Open (2022), Roland Garros (2024, 2025) și Wimbledon (2023, 2024).
