Close Menu
Titlul Zilei
  • Politică
  • Social
  • Economie
  • Internațional
  • Sport
  • Lifestyle
  • Anchete
  • Editorial
Facebook X (Twitter)
Facebook X (Twitter)
Titlul Zilei
  • Politică
  • Social
  • Economie
  • Internațional
  • Sport
  • Lifestyle
  • Anchete
  • Editorial
ULTIMA ORĂ
  • Peugeot ieftinește cu până la 10.000 de lire sterline mașinile pentru piața britanică
  • Legea salarizării? Un fleac. Ne-a ciuruit!
  • Linia STB 5, blocată. O mașină a fost proiectată în tramvai, în urma unui accident
  • Pasagerii turbulenți vor fi interziși pe toate liniile aeriene, în Marea Britanie
  • Generalul Gheorghiță Vlad, șeful Armatei, pus sub acuzare de DNA
Titlul Zilei
Tenis

Swiatek a scăpat de TAS! Agenția Mondială Antidoping nu va face apel

Cătălin Mihai20/01/2025
Distribuie Facebook Twitter LinkedIn
Iga Swiatek, US Open 2024
Iga Swiatek, US Open 2024

Agenția Mondială Antidoping (AMA/WADA) a anunțat luni că nu va face apel la Tribunalul de Arbitraj (TAS) în cazul jucătoarei poloneze de tenis Iga Swiatek, care a fost testată pozitiv la trimetazidină (TMZ).

Cvintupla campioană de Grand Slam a acceptat o suspendare de o lună, în noiembrie, după ce a fost testată pozitiv pentru TMZ cu ocazia unui control în afara competiției, efectuat în august, rezultatul fiind generat de contaminarea medicamentului ei, melatonina.

Swiatek a spus că a luat medicamentul respectiv din cauza decalajului de fus orar și a problemelor de somn, scăpând de o suspendare mai lungă după ce Agenția Internațională de Integritate a Tenisului (ITIA) a decis că nu a existat nicio vină sau neglijență semnificativă din partea polonezei.

„AMA/WASA a efectuat o revizuire completă a dosarului cazului legat de decizia ITIA, pe care a primit-o pe 29 noiembrie. Experții științifici ai AMA/WADA au confirmat că scenariul specific privind melatonina contaminată, așa cum este prezentat de sportivă și acceptat de ITIA, este plauzibil și că nu ar exista motive științifice pentru a-l contesta la TAS”, a precizat agenția într-un comunicat.

Italianul Jannik Sinner, numărul unu mondial în tenisul profesionist masculin, este în continuare în vizorul AMA/WADA, după ce a fost testat pozitiv pentru agentul anabolizant clostebol. Italianul a fost la rândul său exonerat de ITIA, dar Agenția Mondială Antidoping a depus un apel la TAS, o audiere fiind programată pentru 16 aprilie.

apel Iga Swiatek TAS test pozitiv trimetazidină WADA

Pe aceeași temă

Tenis

Novak Djokovic profită de retragerea lui Mensik și e în „sferturi” la Australian Open

Cătălin Mihai25/01/2026
Tenis

Valentin Vacherot, campion la Mastersul de la Shanghai. Monegascul a scris istorie

Cătălin Mihai12/10/2025
Tenis

Jaqueline Cristian, în „sferturile” probei de dublu de la Seul

Cătălin Mihai15/09/2025
CELE MAI CITITE

Călin Georgescu, trimis în judecată pentru complicitate la tentativă la comiterea unor acţiuni împotriva ordinii constituţionale

16/09/2025 Justiție

România – Austria 1-0. Tricolorii obțin victoria la ultima fază

13/10/2025 Fotbal

Arest preventiv pentru tânărul de 17 ani care a trimis mesaje de amenințare către școli și spitale

26/09/2025 Justiție
ULTIMA ORĂ
Europa

Peugeot ieftinește cu până la 10.000 de lire sterline mașinile pentru piața britanică

Redacția TZ04/06/2026

În plină criză a combustibilor determinată de războiul din Iran, producătorul francez de automobile Peugeot face o mișcare extrem de spectaculoasă pe piața britanică, ieftinind…

Legea salarizării? Un fleac. Ne-a ciuruit!

04/06/2026

Pasagerii turbulenți vor fi interziși pe toate liniile aeriene, în Marea Britanie

04/06/2026
Copyright 2024 © TITLUL ZILEI. Toate drepturile rezervate.
  • Contact
  • Redacție

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.